Český kontingent odlétá na světové Jamboree do Japonska

V průběhu soboty a neděle odletěla velká část českého kontingentu na 23. světové skautské Jamboree v Japonsku. Mezi nimi byla i šestice skautů a skautek z našeho střediska dOBRáček. Dnes odpoledne odcestuje vládním speciálem poslední část kontingentu, spolu s předsedou a místopředsedou poslanecké sněmovny, kteří letí do Japonska na pracovní cestu.

 

Světové jamboree je přátelským setkáním skautů a skautek ze všech národů, kde skautská myšlenka zapustila kořeny. První světové jamboree se uskutečnilo v roce 1920 a od té doby se koná pravidelně, většinou po čtyřech letech, v některém z míst po světě. Jamboree se účastní mladí lidé ve věku 14-17 let, hlavním smyslem jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství. Pro skauty je to příležitost, jak poznat spoustu nových přátel, zdokonalit se v angličtině či jiném jazyce a poznat skauting jako ideu překračující hranice, stereotypy i myšlenkové bariéry.

 

Letošní světové Jamboree se koná v provincii Jamaguči, asi 60 km od Hirošimy a jeho ústředním tématem je "a Spirit of Unity”, tedy Duch jednoty. Účastníci si v rámci programu připomenou i 70 let od svržení atomové bomby na města Hirošima a Nagasaki a v duchu skautského bratrství se budou zamýšlet nad podporou dobrých věcí ve světě. Tak, aby se podobné hrůzné okamžiky již nikdy nemusely opakovat. Skauting a skautská výchova, jako systém formování elit národa (nikoliv jen politiků a podnikatelů, ale elit mezi dělníky, kuchaři, učiteli, spisovateli... lidí odpovědných, mravně čistých a svobodných), tomu může napomoci.

 

Oficální zprávy českého kontingentu z Jamboree můžete najít na stránce www.jamboree.cz, do 8. srpna, kdy světové Jamboree končí, se Vám také pokusíme zprostředkovat autentické zážitky přimo od našich střediskových účastníků.