Ohlédnutí za Středoevropským jamboree

Přicházíme k registraci u vstupu do areálu. "Tak to jste vy, kdo přišel přes Bezděz?!" ptá se žoviálně sestra za lavicí, zřejmě jsme jedni z mála, kteří šli kus cesty pěšky. Kompletujeme dokumenty a zbytek patroly - Lucka a Brepta jsou již zde, což se nedá říct o všech "papírech" účastníků. Po zaregistrování dostáváme číslo sektoru, kde budeme mít stan a tak tam s Ladou přesouváme naše děcka. Stan nám bratři Rebelianci vyhodili z autobusu ke vstupu a dál už se o něj nestarali, část tyčí a kolíků zmizela, asi si někteří stavitelé mysleli, že je to erár k použití.

Celé tábořiště je vykolíkované, stany jsou hustě vedle sebe. Přehlédnu pohledem přidělenou parcelu a je mi hned jasné, že sem náš hangár nedostaneme. Sháníme vedoucí sektoru a pak se s Blechou chvíli dohaduji, že tohle opravdu není slibovaných 8x10m a že na parcelu 6x7 náš devítimetrový hangár nedostaneme. Přináší metr a pak jde jednat, kam s námi. Stejné je to u ostatních parcel, organizátoři nejspíš špatně počítali a teď se bez uzardění snaží vydávat krácenou metráž za větší. Tohle bych od skautů nečekal. Obloha na západě rychle tmavne, jsou slyšet hromy. Odhaduji čas do příchodu bouřky tak na 25 minut.

Dostáváme nové místo pro hangár, za chvíli přivážíme s organizátory celty, ztracené tyče a později i kolíky. Ujímám se organizace stavby, začíná se zvedat vítr, typuji tak 10 minut do prvních kapek. Škrabka s holkama se vsázejí, zda to stihneme do příchodu lijáku. Stavba se rychle zvedá, bouřka se ještě rychleji blíží. Přesunujeme batohy a nepomáhající účastníky dovnitř, čekám déšť každou chvílí. Nářadí je žalostně málo na tak rychlou stavbu. Už spadly první kapky, ještě poslední tyč, poslední kolík.  Spouští se vydatný slejvák a vichřice. A teď pořádně vypnout střechu. Máme to, povedlo se!
Přechází první a druhá vlna bouřky, prší už přes hodinu a půl. Některé stany účastníků se nacházejí v dolíku a teď spíš plavou. Tábořištěm se šíří vtípky o vodní posteli. Začíná Středoevropské jamboree 2014 v Doksech...

Adrenalinový úvod jamboree byl nakonec nejvypjatější chvílí akce, přesně pro prověření skautského hesla "Buď připraven!". Koneckonců, motem letošního CEJ bylo "Prepared for the Future". Organizátorská bílá místa postupně mizela a my si mohli užívat barevného nočního zahájení, pondělní veselé hry barev i aktivit ve "future blocích". Naše děcka se postupně seznamovala s ostatními národy, komunikace v angličtině občas běžela jak na drátku a občas vázla, ale vždycky jsme se domluvili, ba co víc - rozuměli si. Koncert, čajovna, vzpomínkový večer, rozcvičky, nástupy, skály i netradiční aktivity - užívali jsme atmosféry místa plnými doušky.

Hlavní téma - připravenost na budoucnost - se prolínalo celým programem jamboree. Každá z účastnických sekcí postupně procházela aktivitami "Future In Nature", "Future In Technology" a "Future In Democracy". Ve středu odpoledne čekala na účastníky obří RPG hra Atlantis. Autobusy nás odvezly na nedaleké bývalé vojenské letiště Ralsko, kde se mezi vzletovými drahami, opuštěnými hangáry a vyznačenými koridory odehrávala veliká bitva o plutonium a energetické zdroje, v post apokalyptické budoucnosti. Hra i s návratem trvala až do pozdních nočních hodin a přes organizační zmatky jsme si ji většinou dost užili. Čtvrtek odpoledne a večer se nesl ve znamení festivalu kultur, pro který jsme připravili interaktivní hru na téma České historie. Páteční den byl zaměřen na budoucnost skautingu a osobní budoucnost účastníků, kteří ve zrychleném čase mohli projít od základní školy až do stáří, každý podle svých preferencí a s využitím možností, které "chytil za pačesy". Odpoledne jsme vyrazili na Slatinské vrchy, odkud byla pěkně vidět Máchova básnická krajina. Pozvolný návrat vlastní cestou byl dobrým uklidněním před blížícím se koncem.

V sobotu nás čekalo už jen balení, rozloučení a cesta zpátky. Děkujeme za všechna setkání, dobré lidi i situace, které prověřily naši skautskou připravenost, odhodlání, trpělivost i pokoru.

Tarzan, 'one of the patrol leaders'

odkazy

logo KHK

 

Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje.