Výprava na Jamboree - ohlédnutí

Ve dnech 23. července až 3. srpna se skupina 19 členů našeho střediska Dobráček účastnila 10. národního Jamboree BdP v Immenhausenu. Jako jediní čeští zástupci jsme zde dělali čest mezi pěti tisíci účastníky z Německa i hosty z Evropy či Afriky. Na pozvání partnerského skautského oddílu Hagen von Tronje z Bensheimu jsme se pečlivě připravili během června a července a tak se beze strachu z neznáma jelo v úterý 23.7. vstříc novým dobrodružstvím a zážitkům.

První dva dny našeho pobytu jsme strávili na kraji Kasselu a seznamovali se blíže se členy partnerského oddílu i s okolím. Ve čtvrtek 25. července jsme pak hrdě nakráčeli do obřího prostoru Jamboree, který se teprve začínal plnit stany. Německé Schwarzzelte jsme sice stavěli poprvé, ale nakonec jsme našim hostitelům zdatně pomáhali a završili dílo, když německé preciznosti došly nápady. Večerní zahájení Jamboree za účasti čtyř tisíc dorazivších účastníků bylo silným zážitkem. A k naší nemalé radosti byla spolu s ostatními vztyčena i česká vlajka.

Prvním velkým vrcholem Jamboree pro nás byl mezinárodní večer. Trochu naslepo jsme se přihlásili s dramatickým vystoupením na hlavní pódium. Tarzan povídal cosi o pravděpodobných pár stovkách přihlížejících. A tak jsme celý den vymýšleli dramatickou taškařici s názvem Riesengebirgsgeschichte aneb Jak Trutenberg vařil Eintopf. Zároveň jsme dodělávali český vagón (tábořiště bylo symbolicky zarámováno do velkého nádraží) a připravovali náš český stánek. Večer jsme pak sklidili velký potlesk od několikatisícihlavého publika (nu, kdo před takovým publikem hrál?), líbil se i stánek, chutnala česká cibulačka... Noc pak zakončila těžko zapomenutelná bouře, po které někteří málem plavali ve spacáku.

V polovině pobytu jsme vyrazili na hiking - v malých skupinách, namíchaní podle věku, byli jsme organizátory rozvezeni po okolí a postupně se při plnění úkolů dostávali zpět do tábořiště. Užili jsme si dost legrace při hledání nehledání meteoritů, vaření houbové omáčky, přespávání... I když tábořiště oplývalo bezpočtem lákadel, šancí vyzkoušet netradiční aktivity nebo poznávat nové lidi, byl hiking skrytým ale důležitým druhým vrcholem tábora.

A běžný život na Jamboree? Stále jsme byli něčím překvapeni ale ještě raději jsme stále něčím udivovali. Zkoušeli jsme stará řemesla, hráli hry, bojovali, objevovali nové pohledy, scházeli se k práci i odpočinku (toho bylo ve čtyřicetistupňových vedrech dost potřeba) a sdíleli vzájemně písně u kytarových večerů.

logo JamboreeNeradi jsme se oním místem přátelství a porozumění loučili, ale zu Hause ist zu Hause. a aby nám to nebylo moc líto, dostali jsme na zpáteční cestě "darem" poslední bojovku - ujetý přípoj a vagón bez klimatizace. V duchu nepsaného 12. bodu skautského zákona jsme dojeli dobře. No, nechte si povyprávět od účastníků, stojí to za to... Smějící se

Odkaz na fotogalerii.

 

 Projekt "BdP Bundeslager Immenhausen" podpořili:

město Hostinné Královéhradecký kraj