Vzhůru na barikády aneb Svojsíkův závod v Hostinném

Potemnělá obloha, mraky, vítr a sem tam déšť dávali tušit, že se něco semele. Nervozita visela ve vzduchu, a když dusné ticho narušil zvuk sirény, střelba, výbuch a úpěnlivé volání z Českého rozhlasu s prosbou o pomoc, bylo jasno. Už je to tady... Tak začal poslední a rozhodující modul Svojsíkova závodu, jehož základní kolo probíhalo v Hostinném 4. a 5.5.2013. Vzhledem k datu se tak přímo nabízel symbolický rámec celé akce - poslední dny 2. světové války - Pražské povstání.

Do symbolického rámce vpluli účastníci akce hned v sobotu po slavnostním zahájení, kdy je čekala úvodní scénka a také připnutí trikolóry. Již jako členové odboje změřili jednotlivci své síly v několika disciplínách prvního modulu Brány. Jejich úkolem bylo opravit rozbité kolo, rozluštit zašifrovanou zprávu, zašít roztrhanou plachtu pro přepravu materiálu, postavit stan; využili svoje znalosti přírody a prověřili fyzickou zdatnost i schopnost organizace. V odpoledním modulu Přežití se pak vypravily celé družinky plnit úkoly mimo město.

Musely se na cestu řádně přichystat, najít vhodný spoj a zjistit cestou důležité informace. Nedělní závod se nesl v duchu samotného Pražského povstání. Ve městě vyrostla dvě velitelství, která koordinovala jednotlivé odbojářské skupiny a osvobozování Prahy. Asi nejpůsobivějším stanovištěm byla barikáda s množstvím zraněných. Zvládnout takovou krizovou situaci nebylo vůbec jednoduché, protože zranění vypadala dost reálně, stejně jako otevřená zlomenina v disciplíně první pomoci. Vzhledem k nepříznivému počasí nebylo jednoduché ani rozdělání ohně na Vítkově. Ve stanoveném časovém limitu musely družinky získat důležité informace a také užitečné předměty od obyvatel Hostinného. Důležitá byla spolupráce jednotlivých členů družinek.

I když mělo jistě každé družstvo přání a motivaci vyhrát, nešlo v našem závodě jen o hru a soutěžení. Šlo o to vyzkoušet si různé reálné situace, schopnost na ně reagovat a zvládnout je. Šlo o to ukázat na morální hodnoty a hrdinství mnohých našich bratrů a sester, kteří se aktivně účastnili odboje a v nejednom případě položili za svou vlast a její obyvatele život. Šlo o to ukázat, že každý z nás vyniká v něčem jiném a má schopnosti, které mohou být prospěšné pro celou družinu. Šlo o to ukázat, jak důležitá je spolupráce - schopnost domluvit se a pracovat jako tým a cítit za celou družinu odpovědnost.

 

Věříme, že si závod užili všichni, bez ohledu na umístění a postupovým hlídkám přejeme hodně štěstí v krajském kole!

 

Fotogalerie >>