Africké dny v Hostinném

Stejně jako v loňském roce se i letos přidalo naše středisko k pořádání celorepublikové sbírky „Postavme školu v Africe“.  Naší snahou bylo nejen získat finanční prostředky, které budou využity na stavbu škol v Etiopii, ale také informovat děti i jejich rodiče o problémech Etiopie i o Etiopii samotné. Po tři dny byly skautské klubovny otevřeny všem školám, školkám i široké veřejnosti a návštěvníci tak mohli shlédnout výstavu věnovanou historii, kultuře, geografii, fauně, gastronomii a dalším zajímavostem Etiopie . Nejen děti si mohly pohladit žirafu, slona, krokodýla, potěžkat sloní stoličku a žirafí obratel nebo porovnat velikost pštrosího a slepičího vajíčka. Strasti malých černoušků a jejich touhu po vzdělání přiblížilo dětem divadelní představení „Hra na školu“, které napsal a se skauty nacvičil Jára Sogel.

V dílničkách jsme vyráběli masky zvířátek, zdobili perníčky, malovali sádrová a dřevěná zvířátka a zdobili trička. Svou zručnost mohly děti prověřit také skládáním origami afrických zvířátek. S velkým úspěchem se setkalo také kolo štěstí. Park před Skautským domem se změnil na archeologické naleziště i nelítostnou poušť, ve které děti hledaly kostru našeho předchůdce „Lucy“ nebo se snažily dopravit do vesnice vodu.

A nezapomněli jsme ani na dospělý doprovod, rodiče mohli ochutnat pravou etiopskou kávu v našem útulném Afrika café.

Návštěvníkům města jistě také neunikl sobotní průvod černoušků, kterým jsme se snažili sbírku propagovat – a to nejen bubnováním, ale také skandováním „Pomáháme velice – stavíme školy v Africe!“

Z dětí, které přišly v převleku pak vybrala naše odborná komise vítěze. Miss černoušek se staly Aninka Jiřičková(kategorie světlušek) a Renátka Schreierová(kat. skautky) a Missák černoušek byl Tomášek Ulrich (vlčata) a Štěpán Marek (skauti).

Všichni vedoucí, kteří se na přípravě i realizaci podíleli, si zaslouží obrovské poděkování za své nasazení.

Děti, které se zapojily ve svých družinkách do projektu, budou za svou snahu oceněny speciální nášivkou.

Chtěli bychom touto cestou mnohokrát poděkovat ZŠ Karla Klíče za spolupráci, především p. ředitelce Mgr. Heleně Baculákové a p. zástupkyni Mgr. Renátě Jehličkové, ale také všem pedagogům, kteří s dětmi vyrobili krásné obrázky s africkou tématikou, které ozdobily naši klubovnu a dodaly správnou atmosféru. Za obrázky děkujeme také dětem ze ZŠ Dolní Lánov.

Velký dík patří ZOO Dvůr Králové nad Labem za zapůjčení exponátů na naši výstavu a také našemu dvornímu kameramanovi p. Petru Doležalovi za zdokumentování sobotního dopoledne i mediální propagaci.

Největší díky patří vám všem, kteří jste přispěli v pátek a v sobotu do našich kasiček a svou návštěvou naší výstavy jste o problémy Etiopie projevili zájem. Právě díky vám se podařilo vybrat krásných 10.016,-kč ve sbírce a 1500,- prodejem triček. I za ně bude postavena v Etiopii nová škola. Zajímá vás kde?To se dozvíte na příštích „Afrických dnech“. Budeme se na vás opět těšit.

A zde se můžete podívat na divadlo, které naši skauti odehrály několikrát během dne, vždy s velkým úspěchem.