Lánovský masopust 2015

Jen jeden den v roce si můžete na sebe vzít převlek medvěda a bez obav, že na Vás někdo zavolá docenta Chocholouška, se můžete producírovat ulicemi. V ten samý den - kupodivu - vám nic nebrání parodovat nejrázovitější figurky Vaší obce, takřka beztrestně si utahovat ze svého šéfa, hrát si na šaška nebo se nechat dobývat nejkrásnější dívkou v okolí. O masopustním veselí je totiž všechno naruby. Možná si až příliš (vzhledem k světu kolem nás) zvykáme na nejrůznější šaškárny a samotná masopustní taškařice nás tolik netáhne. Ale ať už je půst nebo svátek, začtěte se do zprávy o letošním masopustě.

V sobotu 14. února se v Lánově konal druhý ročník masopustu. Vše měli na svědomí skauti a skautky ze 7. oddílu, kteří připravili zázemí, občerstvení i scénář. Posilněni o další pomocníky z hostinského střediska secvičili hudbu, divadelní vystoupení a připravili atrakce pro malé i velké příchozí.

Protože se tentokrát Popeleční středa přesunula do půli února a Krakonoš letos nadělil krapátko více sněhu, byl to den ne zrovna zvoucí k procházkám. Teplota kolem nuly, zima vtírající se za kabát, studený větřík a pošmourná obloha. Masopustním hostům to ale nevadilo. Na padesát odvážlivců se nejdříve vydalo průvodem od skautské klubovny u dolnolánovského kostela do centra Lánova Prostředního. Tam, na placu bezsněhovém (děkujeme obecním kouzelníkům) rozbily své stánky a atrakce další příšery a roztodivné postavičky. Po předání klíče od obce z rukou pana starosty a úvodním tanci se již malí a velcí rozmístili k atrakcím, soutěžím a stánkům, aby si pak za děravou grešli nakoupili nějaký ten dárek neb zaplnili žaludek a trochu se zahřáli svařákem. Nechyběla ani soutěž jedlíků, kterou vyhrál přespolní borec (sníte také na posezení 10 naběraček guláše?), ktlivá i k tanci vzývající hudba skautské kapely a místy legrace, až jste se za břicha (pardon - masky) popadali.

Když ale bylo ke čtvrté již vše vyjedeno a vypito, nezbývalo nic jiného, než pohřbít basu, udělat za masopustem kříž a těšit se, že těch 40 dní nějak ve zdraví a v plné síle doklepem.

Pár fotografií z akce najdete v galerii. Třeba Vás inspirují k účasti v dalším roce. Ať si třeba mrzne nebo padají trakaře, přijeďte pěšky nebo přijďte na káře...