Sametka 2015

V úterý 17. listopadu 2015 proběhla ve Vrchlabí hra na motivy stále aktuálních hisotických událostí pro členy našeho střediska a kamarády ze střediska Krakonoš. Celá akce pak končila po šesté hodině na náměstí, kde jsme si s několika rodiči a občany připomněli význam Listopadů 1939 a 1989, zapálili svíčky a zazpívali hymnu. Více než popisu celé hry (a byla hodně akční, plná historických úkolů i agentů StB…) má však smysl věnovat se jejímu poselství.

Pracujeme s dětmi všech věkových kategorií v duchu skautských hodnot, s vědomím, že jejich rozvoj v aktivní a zodpovědné občany je smysluplnou prací ve volném čase. Vychováváme hrou a příkladem. Vychováváme se navzájem žitím v partě přátel. I když většina z nás Sametovou revoluci nezažila, vnímáme její historickou hodnotu jako výzvu pro současnost a budoucnost, jako poselství o boji proti totalitě, bezpráví a násilí, které má přesah a aktuálnost i v dnešních dnech.

To je ona myšlenka úterní hry – snažme se být vzorem, buďme těmi aktivními a zodpovědnými občany, kteří nepodléhají strachu a populistickému šílenství, ale naopak hájícími demokracii, právo a vzájemný respekt k různorodosti lidské společnosti. Podporujme se v tom. Protože tak může Pravda a Láska zvítězit na lží a nenávistí.

Děkuji za všechnu pomoc, podporu a prostory Kukačce, vavřinecké oddílové radě, roverům a rangers, paní Jüptnerové, Jiřímu Šlégrovi, paní Hanouskové, Frankeymu a Petru Chlápkovi. Za rok to uspořádáme znovu!

Pavel Žalský – Dingo, vůdce 3. oddílu svatého Vavřince ve Vrchlabí

 

Fotografie z akce od Jakuba Kašpara - Kubase najdete zde: 

http://benjoband.rajce.idnes.cz/Kdy%2C_kdyz_ne_ted_Kdo%2C_kdyz_ne_my/