Mravenčí stezkou

Krajina kolem nás, na první pohled zdánlivě neměnná a obyčejná, skrývá různá překvapení. Lesy na východním okraji Hostinného obývá jedna z nejpočetnějších kolonií mravence pospolitého v Podkrkonoší. Soustava mravenčích hnízd je zde díky místním nadšencům dlouhodobě sledována a chráněna, a jejich  úsilí bylo základem pro vybudování naučné stezky. Vznik stezky zaštítilo a dnes trasu spravuje naše středisko.

logo stezky

Historie

Původní nápad o vybudování naučné stezky po mraveništích a zajímavostech v okolí vzešel z hlavy nedávno zesnulého dlouholetého vedoucího ZO ČSOP Hostinné, ornitologa, myrkologa a pracovníka KRNAP pana Dr. Milese. Jeho zásluhou se nad vymýšlením sešla skupina odborníků i našenců a zbývalo jen jediné, najít zastřešujícící organizaci. Vybudování stezky se nakonec ujalo naše skautské středisko, které v letech 2006 - 2008 připravilo projekt, získalo na něj dotace z kraje a začlo s koordinováním a budováním stezky. Na konci roku 2008 jsme mohli říci - máme (takřka) hotovo.

Současnost

Od roku 2009 slouží stezka veřejnosti - místním občanům, školám, školkám, oddílům i turistům z blízka i z dáli. Můžete ji využít od jara do podzimu na procházku, poznání i poučení. Stezka přibližuje zdánlivě obyčejnou krajinu Podkrkonoší, přírodu takříkajíc "za humny". Je proto vhodná k rozvoji vnímavosti k všedním drobnostem a běžného koloběhu života v přírodě.

 

Takřka mravenčí prací je ůdržba - čištění  a oprava panelů, sběr odpadků (...) bohužel jsme též byli několikrát svědky vandalismu na panelech. Půjdete-li cestou a něco nebude v pořádku, nebojte se nás kontaktovat. Pro rychlejší možnost reakce jsme navíc na podzim 2015 připravili on-line formulář, kam můžete zaznamenat potřebu oprav nebo námět na zlepšení stezky.

Plánujeme

podzim 2016 - doplnění panelu č. 3
od r. 2017 převezme technickou správu stezky Město Hostinné

Základní údaje

Délka trasy: 4,6 km (2,3 km první část, 2,3 km druhá část)

Převýšení: 186 m

Doba projití: 1,5 - 2 h pohodlné chůze

Stezka je v terénu značena turistickým značením naučné stezky, na počátku a na odpočinkovém místě v půli trasy je umístěna mapa stezky. Po trase jsou umístěné lavičky a další dřevěná zařízení (houpačka, stoly), všímat si můžete i ptačích budek, rozvěšených po stromech kolem trasy. V deštivé dny je část cesty obtížně dostupná (bahno), v zimě nemusí být všechny cesty prošlapány.

Stezka je značena (s určitými nepřesnostmi) i v internetových Mapách.cz.

mapa stezkySeznam panelů stezky
 1. Mravenec černolesklý
 2. Na louce
 3. Historie města
 4. Mravenec dřevokaz
 5. Myslivost
 6. Mravenec pospolitý
 7. U potoka
 8. Včela medonosná
 9. V lese
 10. Panorama Krkonoš
 11. Geologie
 12. Půda
 13. Ptáci
 14. Panorama města
 15. Oplocenka

V příloze naleznete informační leták s krátkým popisem zastavení, leteckou mapou a jména autorů panelů. Leták zdarma obdržíte v informačním centru města Hostinné.

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon ns_hostinne1.pdf708.04 KB
PDF icon ns_hostinne2.pdf532.21 KB
Ilustrační fotografie: